Totilas Titan Kimblehook 145mm
899 kr
Beskrivning
D-formad ring med krok nedtill där tygeln fästs i olika lägen. Överst fungerar det som vanlig tränse, längre ned ger mer hävstång. Anpassa efter hästens behov utan att byta bett.
Två ledpunkter med mitlänk som fördelar trycket jämnare. Når inte gommen. Mildare än tvådelat, oberoende verkan på varje sida. Passar hästar med låg gom, tjock tunga eller känslig mun. Vanligaste valet för ett snällt bett.
Extremt lätt och starkt. Hypoallergent och smakneutralt. Helt korrosionsbeständigt. Passar hästar med nickelallergi eller som föredrar ett lätt bett.
Information
| SKU | BL1125-145 |
|---|---|
| GTIN | 7350184001465 |
| Kategorier | Kimblehook |
| Färg | Sand |
| Storlek | 145 mm |
| Sidodel | Kimblehook |
| Mundel | Tredelat |
| Material | Titan |
| Tjocklek | 13 mm |
| Ringstorlek | 80 mm |
| Serie | Totilas |

