Rubin Titan Lösa ringar 145mm
899 kr
Beskrivning
Ringarna rör sig fritt genom munstycket. Uppmuntrar hästen att tugga och salivera. Hästen kan inte lägga sig mot bettet lika lätt. Det vanligaste bett-typen. Kan nypa i mungipan om bettet är för brett.
Två ledpunkter med mitlänk som fördelar trycket jämnare. Når inte gommen. Mildare än tvådelat, oberoende verkan på varje sida. Passar hästar med låg gom, tjock tunga eller känslig mun. Vanligaste valet för ett snällt bett.
Extremt lätt och starkt. Hypoallergent och smakneutralt. Helt korrosionsbeständigt. Passar hästar med nickelallergi eller som föredrar ett lätt bett.
Information
| SKU | BL1195-145 |
|---|---|
| GTIN | 7350184001113 |
| Kategorier | Lösa ringar |
| Färg | Sand |
| Storlek | 145 mm |
| Sidodel | Lösa ringar |
| Mundel | Tredelat |
| Material | Titan |
| Tjocklek | 15 mm |
| Ringstorlek | 60 mm |
| Serie | Rubin |

